DRS در مجازی سازی چیست ؟

DRS چیست ؟

Distributed Resource Scheduler یا به اختصار DRS ابزاری است که وضعیت هاست های فیزیکی ما را از نظر میزان منابع زیر نظر میگیرد و براساس آن ماشین های مجازی را به نحوی در بین هاست ها جابجا میکند تا منابع تمام هاست به طور بهینه و یکسان مورد استفاده قرار گیرد و چنانچه ماشین های مجازی یک هاست با کمبود منابع مواجه شوند با انتخاب بهترین هاست از نظر منابع کافی ، ماشین را به آن هاست منتقل میکند.

همانطور که قبلا اشاره شد ، این Feature  یکی از ویژگی های Cluster است و برای فعال کردن آن باید Cluster داشته باشیم.

ویژگی های کلاستر :

DRS:

این ویژگی هاست های ما را از نظر میزان مصرف RAM و CPU ، و در ورژن 6.5 از نظر Network ، Load balance میکند . معمولا این Feature را در کنار گزینه های دیگر مانند HA و یا FT ، به منظور بهره وری هرچه بیشتر از قابلیت های vSphere فعال میکنند.

این ویژگی از طریق V-motion عمل مکیند و در دو زمان بخصوص اعمال میشود:

 • زمانی که یک ماشین درحال روشن شدن است ، بهترین هاست برای روشن شدن ماشین در آن را انتخاب میکند
 • زمانی که Load هاست های ما به هم میریزد

با انتخاب گزینه Manual ، چه در زمان روشن شدن ماشین و چه در زمان بهم ریخت Load هاست ها ، به ما فقط Recommends میدهد و خود ما باید دستور جابجایی ماشین ها را صادر کنیم.

با انتخاب گزینه Fully automated  در هر دو حالت به صورت خودکار جابجایی اعمل میشود .

و با انتخاب گزینه Partially automated ، در زمان روشن شدن ماشین جابجایی به صورت خودکار انجام میشود ، اما زمانی که Load  هاست ها بهم میریزد ، به ما Recommend میدهد و خود ما باید دستور جابجایی ماشین ها را صادر کنیم.

شما میتوانید Role هایی تنظیم کنید تا به عنوان مثال دو ماشین (DC) که سرویس های Parallel ارائه میکنند هم زمان در یک هاست نباشند و یا نرم افزاری که Database ایی دارد که باید درکنار ماشین خودش باشد ، در یک هاست قرار بگیرد و یا ماشینی که دانگل دارد و باید در یک هاست بخصوصی باشد .

در این Role ها 4 حالت به تفکیک ذیل داریم :

 • Must
 • Must not
 • Should
 • Should not

نکته : گزینهShould  به عنوان توصیه و گزینه Must حالت اجبار دارد.

Predictive DRS:

اگر شما نرم افزار vRealize را داشته باشید ، این نرم افزار طبق گزارشات خود اطلاع دارد که به عنوان مثال شنبه 8 صبح Domain Controller ، Load زیادی دارد پس وضعیت آنرا Normal در نظر میگیرد. Predictive DRS از اطلاعات Historical این نرم افزار استفاده میکند و زمان هایی که میداند الگوی Load هاست به زودی تغییر می کند ، قبل از رسیدن به آن زمان مشخص ، در صورت نیاز ماشین را جابجا میکند تا دچار Bottleneck نشود.

EVC:

قابلیت Enhanced vMotion Compatibility یا EVC ، پردازشگر های هم برند اما غیر هم خانواده را با هم Compatible میکند تا بتوانیم V-motion و FT را فعال کنیم. این گزینه یک لایه نرم افزاری یا Mask را بین VCPU و PCPU  اعمال میکند. (در سری سرورهای G8 و G9 نیازی به فعال کردن این گزینه ندارید)

نکته: زمان روشن بودن ماشین ها نمیتوانید این گزینه را فعال کنید . بهتر است هنگام راه اندازی بستر این گزینه فعال شود.

 

از طریق لینک زیر میتوانید لیست خانواده CPU هایی که با یکدیگر سازگاری دارند را مشاهده کنید :

https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?deviceCategory=cpu

 

1 پاسخ دادن
 1. علیرضا می گوید:

  واقعا فوقلعاده و کاملا مختصر با اطلاعات کامل بود
  مطمئنا کسی که این مقاله رو نوشته تجربه زیاد و موفقی در این امور داره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *